Komputer to przyjaciel – nie wróg
Pomysł na cyfrowe czasy
Komputer lub smartfon z dostępem do Internetu i umiejętność ich obsługi to w dzisiejszych czasach w zasadzie niezaprzeczalny wymóg. Z odpowiedzią na palącą potrzebę “oswojenia” ludzi, dotąd nieprzekonanych do nowoczesnych rozwiązań, a także chcących rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie, przyszły Fundusze Unijne.
Projekt “Zachodniopomorska Akademia Kompetencji Komputerowych” realizowała firma Euro-Capital Doradztwo Gospodarcze Piotr Sibilski ze Szczecina. Jego finansowanie zapewniono dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Projekt swoim działaniem objął obszar całego Pomorza Zachodniego, natomiast jego podstawowym celem było nabycie lub podniesienie kompetencji cyfrowych wśród uczestników. Wsparcie skierowane było do szerokiego grona osób, których wiek określono na co najmniej 25 lat bez górnego limitu.
Przez cały okres realizacji projektu przeszkolono 4 500 osób z terenu województwa, tu pracujących, uczących się lub zamieszkujących. Uczestnicy z własnej inicjatywy zapisywali się na kursy. Nie były to zatem formy, które trzeba było realizować np. za pośrednictwem pracodawcy (jak np. w przypadku Bazy Usług Rozwojowych).
Komputer “na wynos”? Żaden problem!
Ogromnym udogodnieniem dla uczestników, było organizowanie kursów nie tylko w siedzibie firmy, ale także blisko miejsc ich zamieszkania.
Kursy prowadzimy maksymalnie blisko miejsca zamieszkania naszych uczestników. Jeśli tylko jest dostępna lokalizacja, w której taki kurs można przeprowadzić, przykładowo – świetlica wiejska, szkoła czy dom kultury – przyjeżdżaliśmy do naszych kursantów, żeby oni nie musieli pokonywać znacznych odległości.
Piotr Sibilski, właściciel Euro-Capital
Warto odnotować, że nawet wtedy każdy uczestnik kursu miał zapewniony komputer na stanowisku podłączonym do Internetu. Terminy dopasowywano do możliwości uczestników, a zajęcie odbywały się w godzinach popołudniowych oraz w weekendy.
Do wyboru, do koloru
Oprócz standardowej obsługi komputera i bezpieczeństwa w sieci internetowej, kursy obejmowały obsługę oprogramowania biurowego, arkusza kalkulacyjnego, czy programu Photoshop. Blisko 500 osób wzięło udział w kursie programowania C/C++/Python. Kolejna grupa 100 osób w kursie obsługi i bezpieczeństwa chmury Microsoft AZ-900 i SC-900. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kursy programistycznej obsługi platformy Azure.
Uczestnicy chwalili zarówno wysoki poziom szkoleń – co przecież nie jest łatwe przy zróżnicowanym poziomie wiedzy kursantów – jak i kompetencje wykładowców. Dotychczasowe zainteresowanie i wyniki pokazują jedno. Pomimo upowszechnienia komputerów, smartfonów i Internetu, nadal wiele osób ma problemy z zachowaniem bezpieczeństwa w sieci oraz z wiedzą dotyczącą obsługi wielu popularnych programów.
Pracowałam całe życie z komputerem a się okazało, że jeszcze tak wiele nie wiem, i rzeczywiście pomogło mi to zsynchronizować moją komórkę z komputerem domowym. Jestem bardzo zadowolona że miałam szansę uczestniczyć w tym kursie
Uczestniczka projektu
Projekt okazał się wielkim sukcesem, zarówno dla firmy Euro-Capital, jak i wszystkich uczestników biorących udział w organizowanych kursach. Dzięki zdobytym umiejętnościom, kursanci otrzymali świetną okazję do samorozwoju, a także podnieśli swoje kompetencje na nowoczesnym na rynku pracy.