Od terapii do pracy
Okres przygotowań
Nowe Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sławnie, to projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Beneficjentem w projekcie zostało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Powiatu Sławieńskiego.
Docelową grupę uczestników miały stanowić osoby w wieku aktywności zawodowej, które z powodu nabytej lub posiadanej niepełnosprawności zagrożone były wykluczeniem społecznemu. Projekt miał takiej sytuacji przeciwdziałać. Umowę o dofinansowanie podpisano w październiku 2017 r. Wtedy to rozpoczęto prace remontowe w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Chełmońskiego 30 w Sławnie. Prace miały na celu przede wszystkim przystosowanie pomieszczeń do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami.
Otwarcie Warsztatów Terapii Zajęciowej
W 2018 r. działalność rozpoczęły Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ). Do udziału w projekcie przystąpiło 25 osób, posiadających orzeczenia ze wskazaniami do udziału w terapii zajęciowej. Warsztaty miały realizować zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i edukacyjnej. Chodziło o to, aby uczestnicy w przyjaznych warunkach poprawili swoją sprawność fizyczno-intelektualną, niezbędną do prowadzenia aktywnego, samodzielnego i w miarę możliwości – niezależnego życia.
Aby taka terapia była możliwa, konieczne było indywidualne zdiagnozowanie oczekiwań i możliwości uczestników. Dlatego właśnie zagwarantowano im w ramach programu konsultacje z psychologiem, doradcą zawodowym, pielęgniarką, czy zajęcia z rehabilitacji ruchowej. Niezależnie od wykorzystanych form wsparcia w ramach projektu, corocznie organizowano szkolenia z podnoszenia kompetencji komputerowych. Udział w nim mogli wziąć wszyscy uczestnicy projektu.
Niewątpliwą barierą dla większości uczestników był dojazd na zajęcia, gdyż wielu z nich jest mieszkańcami terenów wiejskich z gminy Sławno. Z tego powodu w ramach planowania projektu przewidziano konieczność zakupu busa, którym wszyscy byli dowożeni i odwożeni z zajęć.
Przez terapię do aktywności zawodowej
W warsztacie funkcjonuje pięć pracowni tematycznych: stolarska, gastronomiczna, komputerowa, plastyczna i krawiecka. Wszystkie są prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów.
Aby terapia była skuteczna, opiekunowie prowadzą zajęcia zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji, zatwierdzonym przez radę programową warsztatu. Program ten zróżnicowano w formach i metodach terapeutycznych, dostosowanych indywidualnie do każdego uczestnika i posiadanej przen niego niepełnosprawności. Dzięki temu, już pierwsze osoby znalazły dalsze zatrudnienie w zakładzie aktywności zawodowej, a kolejne są przygotowywane do podjęcia zatrudnienia.