Z miłości do fotografii
Jeśli praca jest Twoją pasją, nie przepracujesz w życiu ani minuty – znane powiedzenie znakomicie pasuje do Barbary Rompskiej ze Sławna. Środki z programu PO WER przeznaczyła na zakup sprzętu do profesjonalnych sesji fotograficznych. Kalendarz sesji ślubnych ma już zapełniony niemal do końca przyszłego roku!
– Fotografią interesowałam się od dziecka, jako nastolatka każdą złotówkę odkładałam na sprzęt, zamęczałam sesjami rodzinę i znajomych, eksperymentowałam, tworząc kolorowe portrety. Potem, już na studiach, fotografowałam uczelniane wydarzenia i robiłam pierwsze reportaże ślubne – wspomina Barbara Rompska.
Choć ukończyła energetykę na Politechnice Koszalińskiej, wiedziała, że chce związać swoje zawodowe życie z fotografią, a dokładniej – z fotografią ślubną i rodzinną. – Każde zrobione zdjęcie, każda sesja są dla mnie ogromnym oraz wyjątkowym doświadczeniem – mówi.
Przełom w jej życiu nastąpił w 2019 r. – wtedy zdobyła środki na założenie własnej działalności z programu PO WER 2014-2020. Mogła dzięki temu kupić drugi aparat, kolejny obiektyw, monitor do obróbki graficznej, lampy błyskowe do zdjęć reportażowych. – Nie byłabym sama w stanie sfinansować tak kosztownego sprzętu. Dzięki wsparciu mogłam pasję uczynić źródłem satysfakcjonujących dochodów – mówi Barbara Rompska.
Dla każdego coś innego
Taki impuls rzeczywiście może stać się dla młodych ludzi biletem w podróż, w którą sami nie byliby w stanie się wybrać. – Każdego roku osoby młode stanowią duży odsetek rejestrujących się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sławnie i na przestrzeni lat ich udział w populacji bezrobotnych nieznacznie wzrasta – zwraca uwagę Anna Kupracz, koordynatorka projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie sławieńskim”, realizowanego w 2019 r. W latach 2018-2020 r. odsetek osób do 30. roku życia w strukturze bezrobotnych w powiecie zwiększył się z 23,9% do 26,3%.
Osoby bezrobotne do 30. roku życia to szczególna grupa bezrobotnych, która dopiero wchodzi na rynek pracy. – Ich kluczowym problemem jest brak doświadczenia zawodowego (21,1%). Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie nauki często nie pokrywają się z wymaganiami pracodawców – mówi Anna Kupracz. W regionach o niskim poziomie aktywności gospodarczej, do jakich należy powiat sławieński, dodatkową barierą jest niewielka liczba nowych miejsc pracy. 97% firm stanowią podmioty zatrudniające do 9 pracowników. Duży odsetek ofert pracy dotyczą zajęć sezonowych – w turystyce, rolnictwie czy budownictwie.
Bon na zasiedlenie to szansa dla osób, które chcą pracować w miejscowości oddalonej od domu.
Anna Kupracz
Dlatego tak ważne jest, by wsparcie było dopasowane do potrzeb: osoby, które mają pomysł na własny biznes, przy wsparciu PUP mogą – jak Barbara Rompska – otworzyć własną działalność. Dla kogoś, kto chce pracować w miejscowości oddalonej od domu, a codzienne dojazdy nie są możliwe, szansą jest bon na zasiedlenie. Lokalne firmy mogą otrzymać refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla skierowanej osoby bezrobotnej. Bardzo dużo młodych osób korzysta ze staży u pracodawców.
169 szans na lepsze życie
Dlatego w projekcie realizowanym przez sławieński PUP ze środków PO WER postawiono właśnie na różnorodność form aktywizacji. W projekcie wzięło udział 169 osób w wieku 18-29 lat, w tym co najmniej 60% z kategorii NEET (młodych, którzy już zakończyli naukę, ale nie podjęli pracy). Wszyscy mogli skorzystać z porad zawodowych oraz pośrednictwa pracy, każdy otrzymał Indywidualny Plan Działań.
Po analizie potrzeb 72 uczestników skierowano na staż: – Najczęściej trafiali do firm handlowo-usługowych, turystycznych i gastronomicznych. Staże zaoferowały także podmioty z branży finansowo-księgowej, budownictwa czy mechaniki samochodowej. Po obyciu stażu zdecydowana większość uczestników podejmowała pracę u tego samego pracodawcy – podkreśla Anna Kupracz.
Pracodawcom zrefundowano utworzenie lub doposażenie 33 stanowisk pracy dla osób bezrobotnych z ewidencji PUP. 21 uczestników skorzystało z bonów na zasiedlenie, a 18 – ze szkoleń kończących się uzyskaniem kwalifikacji, takich jak: „Pracownik magazynowy z obsługą wózka jezdniowego”, „Operator koparko-ładowarki w zakresie III klasy uprawnień”, „Spawacz – metoda MAG (135)” oraz prawo jazdy kat. C z kwalifikacją wstępną przyśpieszoną.
22 osoby przedsiębiorcze otrzymały jednorazowe środki na stworzenie własnej firmy, poprzedzone szkoleniem „ABC Przedsiębiorczości”. – Z naszego doświadczenia pomoc finansowa przynosi lepsze efekty, jeśli towarzyszy jej profesjonalne doradztwo finansowe i techniczne. Dlatego zapewniamy przyszłym przedsiębiorcom wiedzę o podstawach prawa, księgowości i zarządzania firmą– tłumaczy Anna Kupracz.
Dzięki projektowi na mapie lokalnego biznesu pojawiły się podmioty z różnorodnych, ciekawych branż. Młodzi uczestnicy zdecydowali się na m.in. działalność fotograficzną, roboty budowlane i wykończeniowe, fryzjerstwo i kosmetykę, zagospodarowanie terenów zieleni, specjalistyczne projektowanie i architekturę, fizjoterapię, obróbkę metali, naprawę samochodów, ubezpieczenia, katering czy pilotowanie wycieczek.
Na przekór pandemii
Młodzi przedsiębiorcy z powiatu sławieńskiego startowali w wyjątkowo trudnym okresie – zakładali swoje firmy kilka miesięcy przed wybuchem pandemii. – To była cenna lekcja radzenia sobie ze zmiennością i niepewnością. Martwiłam się o przyszłość, ale wszystko potoczyło się dużo lepiej, niż się spodziewałam. Sezon ślubny i zdjęciowy przesunął się na drugą część lata i jesień – wspomina Barbara Rompska.
Specjalistów PUP cieszy każda taka historia z happy endem: – Widząc realne efekty wsparcia oraz zadowolenie uczestników, cieszymy się, że są projekty, które mogą realnie im pomóc – mówi Anna Kurpacz.
Barbara już wie, co będzie robić w przyszłym roku – w sezonie ślubnym (kwiecień-październik) ma zajęte praktycznie wszystkie weekendy. Myśli nieśmiało o powiększeniu zespołu, by ktoś odciążył ją m.in. w obróbce zdjęć. Jaką ma radę dla innych młodych przedsiębiorców? – Pracuj z pasją, klienci to czują – zachęca Barbara Rompska. – Oferuj jak najwyższą jakość swoich usług. Pielęgnuj sieci kontaktów – wiele zleceń dostałam dzięki rekomendacjom znajomych, którym robiłam sesje jeszcze przed założeniem firmy. Poczta pantoflowa jest w tej branży bardzo ważna. Wreszcie, nie warto żałować pieniędzy na marketing w sieci – w przeglądarkach, mediach społecznościowych, weselnych portalach.
Małgorzata Remisiewicz
Powyższy materiał dot. projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Sławnie w ramach Działania 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2021 pn.: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie sławieńskim (IV)” – wartość projektu 1 856 834,00 zł.