Świdwin – chce tu się wracać

Projekty aktywizacji grupy NEET, jak ten zrealizowany w Świdwinie, dowodzą, jak ważne jest to, by skutecznie pomagać młodym mieszkańcom odnaleźć się na rynku pracy. Zyskuje na tym cała lokalna społeczność. Szczególnie cieszy, gdy młodzi przedsiębiorcy – jak Wiktoria Nowicka, właścicielka salonu makijażu permanentnego – wracają, by swoją pasję realizować w rodzinnym mieście.

Gdyby nie projekt, Wiktoria Nowicka być może mieszkałaby dalej w Poznaniu. Tam skończyła studia z zakresu kosmetologii, tam zaczęła pracować. – Coś mnie jednak ciągnęło do rodzinnego Świdwina. Tu zupełnie inaczej się żyje. Dziś, jako właścicielka firmy, mogę też powiedzieć, że w naszym mieście inaczej się też pracuje – jesteś częścią lokalnej społeczności, znasz klientów, ich historie. A wieść o tym, że dobrze wykonujesz swój zawód, szybko się roznosi i przyciąga nowe klientki – mówi.

Wiktoria była jedną ze 165 uczestniczek projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie świdwińskim IV”, realizowanym w ramach projektu PO WER 2014-2020 w 2019 r. Grupa NEET (osób do 29. roku życia, które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą) jest jedną z najbardziej narażonych na brak pracy w powiecie świdwińskim.

Odnaleźć swoje miejsce

Główne przyczyny tego stanu nie zmieniają się od lat – to najczęściej niedopasowanie posiadanych umiejętności do potrzeb rynku pracy oraz brak doświadczenia zawodowego. Tę lukę wypełniają projekty, które – jak organizowana już po raz czwarty „Aktywizacja” – pomagają się odnaleźć młodym osobom na rynku pracy.

Praca z uczestnikami zaczyna się od analizy indywidualnej sytuacji, doświadczenia i predyspozycji. Na jej podstawie każdy uczestnik projektu zostaje zakwalifikowany do odpowiedniej dla niego ścieżki rozwoju. W czwartej edycji „Aktywizacji” najwięcej osób – 71 – otrzymało wsparcie w postaci bonu na zasiedlenie, by móc podjąć pracę poza miejscem zamieszkania. 49 uczestników szlifowało umiejętności podczas płatnych staży w lokalnych firmach. 18 osób – dzięki odpowiednim szkoleniom – mogło podjąć pracę w zawodach wymagających specjalistycznych uprawnień, takich jak: kierowca operator wózków jezdniowych, kierowca samochodu ciężarowego – prawo jazdy kat. C wraz z kwalifikacją wstępną, prawo jazdy kat. C+E wraz z kwalifikacją wstępną czy operator ładowarki jednonaczyniowej.

Wiktoria, podobnie jak 26 innych uczestników, otrzymała jednorazowe środki na założenie własnej firmy, poprzedzone szkoleniem „ABC przedsiębiorczości”. Dzięki projektowi w powiecie pojawili się nowi przedsiębiorcy świadczący usługi w takich zawodach, jak: animator czasu wolnego, artysta-muzyk-organista, projektant, filmowiec, radiolog czy fizjoterapeuta.

Marzenia się spełniają

– Marzyłam o własnej firmie, bo daje ona pełną swobodę w wyborze specjalizacji. Pracując u kogoś, musiałam dostosowywać się do zakresu usług danego salonu. A zawsze wiedziałam, że chcę, by moim znakiem rozpoznawczym był permanentny makijaż – brwi, ust i powiek – mówi Wiktoria. – Dzięki projektowi mogłam kupić wyposażenie, na które składają się bardzo drogie urządzenia. Bez wsparcia musiałabym latami na nie odkładać – dodaje. – Osoby bezrobotne do 29. roku życia przejawiają dużą aktywność w poszukiwaniu swojego miejsca na rynku pracy, ale napotykają szereg barier. Największa to brak środków finansowych na realizację swoich planów. Dlatego właśnie intensywnie włączamy się w pomoc w realizacji tych przedsięwzięć i udzielamy wsparcia finansowego ze środków EFS PO WER – tłumaczy Justyna Lewczak, specjalista ds. programów z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdwinie.

Sława Wiktorii dawno przekroczyła już granice powiatu. Na koncie jej salonu Permanent MakeUp & Beauty Wiktoria Nowicka w mediach społecznościowych można przeczytać entuzjastyczny wpis klientki, która specjalnie dla Wiktorii przyjechała z oddalonego o 160 km Słupska. Nie ma tam zresztą ocen innych niż maksymalne pięć gwiazdek; autorki komentarzy podkreślają profesjonalizm, wiedzę, staranność Wiktorii, ale także indywidualne podejście do każdej klientki i wyjątkową atmosferę, jaką potrafi stworzyć w salonie.

Dzięki projektowi mogłam kupić wyposażenie, na które składają się drogie urządzenia.

Wiktoria Nowicka

– Takie opinie bardzo uskrzydlają i motywują do tego, by ciągle być na bieżąco z nowymi technikami i trendami – podkreśla Wiktoria. Co ciekawe, już sama postarała się o dwa szkolenia finansowane ze środków unijnych. – Dokumentacji jest sporo, ale cierpliwość popłaca. To tylko z pozoru wydaje się trudne, a korzyści są nieocenione – dodaje.

Dzięki tym szkoleniom Wiktoria mogła podnieść swoje kwalifikacje w mikropigmentacji powiek: wprowadziłam do oferty kreskę cieniowaną oraz nową usługę – usuwanie makijażu permanentnego za pomocą removera – tłumaczy.

Najlepsza decyzja

Wiktoria otworzyła firmę kilka miesięcy przed pandemią. Branża kosmetyczna była wśród tych, które mocno odczuły skutki kolejnych lockdownów. – Były chwile zwątpienia, ale zaraz po tym przywoływałam się do pionu. Mówiłam sobie: trzeba zakasać rękawy, by odpracować stracone miesiące. Teraz, pod koniec 2021 r., czuję się już naprawdę bardzo spokojna o swoją zawodową przyszłość. Wiem, że własna firma była najlepszą decyzją – podsumowuje Wiktoria. Justynę Lewczak cieszy każda taka historia: – Jest nam niezmiernie miło, jeżeli plan się powiedzie, a my możemy podziwiać sukcesy młodego przedsiębiorcy. Pani Wiktoria rozwija swoją działalność, podnosi kwalifikacje, a jej salon powoli staje się wizytówką naszego miasta – podsumowuje specjalistka PUP.

Małgorzata Remisiewicz

Powyższy materiał dot. projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdwinie w ramach Działania 1.1 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2021 pn.: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie świdwińskim (IV)” – wartość projektu 1 552 127,00 zł.