Najważniejsze: mieć plan na siebie

Udział w projekcie „NEED zamiast NEET – Zachodniopomorskie” realizowanym przez Centrum Innowacyjnego Biznesu pomógł młodym uczestnikom zrozumieć, co jest dla nich ważne i co chcą robić w życiu. Karolina, Łukasz i Dawid mówią jednym głosem: dzięki projektowi jesteśmy dziś w zupełnie innym miejscu. I bardzo nam się tu podoba!

– To była moja najlepsza decyzja – mówi o założeniu własnej działalności Karolina Bartusiak. Klientki jej salonu – Beauty Glam przy ul. Bohaterów Getta Warszawy w Szczecinie – też są zachwycone. Mało który gabinet w stolicy Zachodniopomorskiego może poszczycić się tak wysokimi ocenami w popularnym serwisie rezerwacji wizyt. Specjalność Karoliny to makijaż permanentny, stylizacja brwi, przedłużanie rzęs i zabiegi na twarz.

„Wiecznie doskonaląca się specjalistka” – napisała jedna z klientek. Trafiła w sedno, bo właśnie ta potrzeba – ciągłego rozwoju i szkoleń – skłoniła Karolinę do udziału w projekcie „NEED zamiast NEET – Zachodniopomorskie”, realizowanym w latach 2019-2020 przez Centrum Innowacyjnego Biznesu (CIB).

Karolina Bartusiak nie spoczywa na laurach i ciągle się szkoli, by zadowolić klientki

Karolina miała już kilkuletnie doświadczenie z pracy w gabinecie. Podczas jednego ze szkoleń z przedłużania rzęs poznała osobę, która zajmowała się projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. – I tak trafiłam pod skrzydła CIB. Mogłam dzięki projektowi zrobić kolejny ważny w moim fachu kurs z makijażu permanentnego. Zdobyłam też mnóstwo praktycznej wiedzy, niezbędnej, gdy zaczyna się przygodę z własną firmą. Mój głód wiedzy o najnowszych osiągnięciach w kosmetologii jest nieskończony, dlatego kolejne szkolenia robiłam już z własnych środków – mówi Karolina Bartusiak. – Na początku wszystko jest nowe, wydaje się, że księgowa mówi do Ciebie po chińsku, ale to szybko mija. Nic nie może równać się ze swobodą pracy „na swoim” – zachęca.

Apetyt na rozwój

Podobne podejście do ciągłego podnoszenia kwalifikacji ma Łukasz Najniger, specjalista ds. obsługi klienta w szczecińskiej firmie Esus IT. Właśnie zapisał się na studia podyplomowe ze sprzedaży, częściowo finansowane z funduszy europejskich. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu Łukasz, absolwent Wydziału Humanistycznego w Szczecinie, widział się w pracy w służbach mundurowych. – To było takie młodzieńcze marzenie, ale – jak widać – życie pisało dla mnie inny scenariusz – uśmiecha się Łukasz.

Po obronie szukał pracy dorywczej i dowiedział się o płatnych stażach realizowanych w ramach projektu „NEED zamiast NEET – Zachodniopomorskie”. Jako że przed studiami ukończył technikum informatyczne, CIB zorganizował mu staż w dziale handlowym firmy Esus IT. Łukasz trafił tam w 2019 r.; dziś odpowiada za kompleksową obsługę klientów z Polski i zagranicy, wspiera ich w doborze sprzętu (serwerów, dysków, pamięci RAM, kart sieciowych). – Staż zapewnia miękkie lądowanie w firmie. Jest dofinansowany, więc pracodawca chętnie przyjmuje młodych ludzi, a oni mają szansę się wykazać i często – jak w moim przypadku – zostać w zespole po zakończeniu projektu. Pewnie gdybym szukał pracy „z ulicy”, wysyłając setki CV, znalezienie ciekawego zajęcia wymagałoby znacznie więcej czasu i nerwów – podkreśla Łukasz.

By chciało się chcieć

Dzięki projektowi „ NEED zamiast NEET…” zawodowe klocki wskoczyły na swoje miejsce także w przypadku Dawida Alksnina. Do udziału w projekcie namówiła go koleżanka. Wcześniej miał na koncie przerwane studia budowlane, dwa lata był bez pracy. – Dziś wiem, jak destrukcyjny był to okres w moim życiu. Praca ma ogromne znaczenie dla samopoczucia. Czujesz się potrzebny, wiesz, że to, co robisz, ma sens. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć plan na siebie i dla siebie, by znów chciało się chcieć – wspomina Dawid.

Świetnie, że na mojej drodze pojawili się ludzie, którzy pomogli mi znaleźć pomysł na siebie

Dawid Alksnin

W ułożeniu takiego planu na życie pomógł mu doradca zawodowy z CIB. Skierował Dawida na kurs operatora sztaplarki, z projektu sfinansowano także wszystkie niezbędne badania lekarskie oraz egzamin państwowy – Dawid zdał go za pierwszym razem. – Zdobyte uprawnienia otworzyły mi drogę do pracy w Zakładach Chemicznych „Police”. Jestem w zespole od maja 2019 r., po 13 miesiącach dostałem pierwszy awans – na zastępcę brygadzisty, pół roku później – na I brygadzistę. Każdy dzień przynosi potwierdzenie, jak dobra to była decyzja. Świetnie, że na mojej drodze pojawili się ludzie, którzy pomogli mi znaleźć pomysł na siebie. Każdemu życzę takiego wsparcia – mówi Dawid.

Rozwiązania szyte na miarę

Tomasz Osak, właściciel Centrum Innowacyjnego Biznesu, zrealizował już kilkanaście programów aktywizujących młodych z grupy NEET w całej Polsce. Nie ukrywa, że bardzo lubi tego typu projekty: – Trafiają do nas młodzi ludzie na różnym etapie życia. Są wśród nich tacy, którzy mają wszystko, by odnaleźć się na rynku pracy, ale potrzebują motywującej rozmowy i praktycznych rad, jak poradzić sobie na rozmowie kwalifikacyjnej. Są tacy, którzy wykonują proste, niskopłatne prace, a mają potencjał, by rozwijać się w innym kierunku. I tacy, w których życiu wydarzyło się coś, co sprawiło, że są zagubieni, stracili motywację i wiarę w siebie. Każda historia, która kończy się trwałym zatrudnieniem, jest dla nas sukcesem i dowodem na skuteczność tej formy wsparcia – mówi Tomasz Osak.

W „NEED zamiast NEET…” wsparcie mogło przybrać maksymalnie spersonalizowaną formę, ponieważ zespół CIB dla każdego uczestnika przygotowywał indywidualną ścieżkę rozwoju. – Pulą środków na każdego uczestnika mogliśmy elastycznie zarządzać, dopasowując formę i zakres wsparcia do potrzeb. Nie musieliśmy realizować z góry ustalonej dla każdego uczestnika ścieżki wsparcia – za to mieliśmy możliwość łączenia rozwiązań – np. kursu lub stażu, bądź obu form łącznie, w zależności od potrzeb – tłumaczy Tomasz Osak.

Takim rozwiązaniem szytym na miarę były np. kursy na mechaników kutrów. – Zgłosiło się do nas stowarzyszenie rybackie, które borykało się z niedoborem kadr do pracy na kutrach w Polsce i Norwegii. Młodzi ludzie mieli często odpowiednie doświadczenie, ale brakowało im formalnych uprawnień. Kurs w ramach projektu wypełnił tę lukę – dodaje Tomasz Osak.

W realizowanym w latach 2019-2020 projekcie CIB zapewnił wsparcie 70 osobom z grupy NEET, w tym 42 kobietom. – Każdy otrzymał inną, spersonalizowaną „trampolinę”, ale kurs, uprawnienia czy wsparcie własnego biznesu to tylko połowa przepisu na sukces. Trzeba mieć siłę, by ją wykorzystać. Dlatego przede wszystkim staraliśmy się zaszczepić w uczestnikach wolę walki o siebie, potrzebę rozwoju i chęć uczenia się przez całe życie. Taki ekwipunek sprawi, że poradzą sobie w życiu także po zakończeniu projektu – podsumowuje właściciel CIB.

Małgorzata Remisiewicz

Powyższy materiał dot. projektu realizowanego przez Centrum Innowacyjnego Biznesu Tomasz Osak w ramach Działania 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2021 pn.: „ NEED zamiast NEET – Zachodniopomorskie” – wartość projektu 926 000,00 zł.