Deficyty na profity
Nazwa cyklu projektów Zachodniopomorskiej Grupy Doradczej Sp. z o.o (ZGD) bardzo celnie oddaje sens działań nastawionych na aktywizację młodych osób z grupy NEET. Kompleksowe wsparcie skierowane do takich osób pozwala im uzupełnić deficytowe umiejętności – na przykład z zakresu obsługi klienta – i zamienić je w cenione przez pracodawców atuty.
Formuła realizowanego w 2016 r. projektu „Deficyty na profity” sprawdziła się tak dobrze, że Zachodniopomorska Grupa Doradcza niespełna dwa lata później zorganizowała jego drugą edycję. – Siłą obu projektów, a także projektów podejmowanych przez ZGD na rynku międzynarodowym była trafna diagnoza potrzeb – tak uczestników, jak i lokalnych pracodawców, a następnie wypracowanie rozwiązań, które pozwoliły się tym grupom spotkać z korzyściami dla każdej ze stron – mówi Klaudia Rzeczkowska, menedżer ds. szkoleń.
Czynnikiem zewnętrznym, które ZGD wzięło pod uwagę przy planowaniu zakresu projektu, był przede wszystkim spory popyt na pracowników administracyjnych i telemarketingu. Firmy e-commerce chętnie wybierają bowiem region Pomorza Zachodniego na lokalizację swoich magazynów czy centrów obsługi klienta. Barierą dla młodych ludzi w skorzystaniu z tej szansy często było jednak wykluczenie przestrzenne. Wielu potencjalnych pracowników nawet nie podejmowało prób szukania zatrudnienia w innych ośrodkach, wiedząc, że nie będą w stanie dotrzeć do pracy.
Prekursorzy home-office
– Dlatego postawiliśmy na kursy, które wyposażą uczestników w poszukiwane umiejętności, a dodatkowo pozwolą wykonywać wyuczone zajęcia choć częściowo zdalnie. Dziś śmiejemy się, że byliśmy prekursorami home-office w czasach, gdy pracodawcy z rzadka dopuszczali możliwości, że ich pracownicy mogliby pracować z domu. Kilka lat później pandemia koronawirusa zweryfikowała życie i wymusiła szybką zmianę podejścia. Okazało się, że praca zdalna nie tylko jest możliwa, ale i efektywna – mówi Klaudia Rzeczkowska.
Staż to znakomita okazja, by skrócić drogę do wymarzonej pracy.
Sebastian Kardziejonka
Świetnie obrazuje to historia Sebastiana Kardziejonka, który ukończył technikum informatyczne, przez jakiś czas pracował jako specjalista IT, ale pokonały go właśnie dojazdy. W ramach I edycji projektu projektu „Deficyty na profity” ukończył dodatkowe kursy z obsługi biurowej i trafił na staż do szczecińskiej spółki eTechnologie. Firma projektuje i wdraża platformy oraz aplikacje, które wspierają e-szkolenia w firmach klientów z Polski i zagranicy. Zespół eTechnologie już wtedy, w 2016 r., działał w dużej mierze zdalnie.
Sebastian pracuje tam do dziś. Jest specjalistą ds. obsługi kluczowych klientów, odpowiada przede wszystkim za wsparcie techniczne. Charakter tej pracy pozwala mu wykonywać ją w pełni zdalnie.
– Warto szukać takich projektów, jak „Deficyty na profity”, bo bardzo zwiększają one prawdopodobieństwo tego, że młody człowiek znajdzie swoje zawodowe miejsce na długie lata – zachęca Sebastian Kardziejonek. – Po pierwsze, zapewniają dodatkowe kompetencje, których szukają pracodawcy. Dla mnie szczególnie ważne były szkolenia z miękkich umiejętności, jak choćby z komunikacji z klientami. Po drugie, staż to znakomita okazja, by skrócić drogę do wymarzonej pracy. „Przeskakuje się” często frustrujący etap wysyłania CV do potencjalnych pracodawców – można od razu pokazać swoje umiejętności w praktyce, ale też poznać firmę, upewnić się, że właśnie z nią warto się związać – tłumaczy Sebastian.
Sprawdzona formuła
Łącznie w I edycji projektu, realizowanego od maja do grudnia 2016 r., wzięło udział 30 osób, w tym 23 kobiety. W drugiej (wrzesień 2017-sierpień 2018) uczestniczyły 24 osoby, w tym 18 kobiet. – Każdorazowo po indywidualnej diagnozie potrzeb kierowaliśmy uczestników na odpowiednie kursy, głównie biurowe, z administracji, kadr i płac oraz telemarketingu. Mocno stawialiśmy na praktyczną znajomość programów biurowych – dla wszystkich pakietu Office, ale także specjalistycznych narzędzi z zakresu HR czy finansów – wspomina Klaudia Rzeczkowska.
Dzięki wieloletnim relacjom z pracodawcami z regionu ZGD była w stanie tak dobrać stażystom firmy, że większość z nich po zakończeniu projektu kontynuowało zatrudnienie, a część – jak Sebastian – pracuje w wybranej firmie. Dzięki projektom także i sama ZGD wzbogaciła się o cenionego pracownika. Daria Misiura, uczestniczka II edycji „Deficytów na profity”, odbyła staż w ZGD i została – dziś jest doradcą ds. szkoleń. – Od pierwszych dni projektu czuło się, że Daria ma fenomenalny dar i talent do pracy z ludźmi, jest skrupulatna i ambitnie podchodzi do powierzanych jej zadań. Grzechem byłoby się z nią rozstać po projekcie, dziś odgrywa w naszym zespole niezastąpioną rolę – mówi Klaudia Rzeczkowska.
W I edycji projektu na płatny staż do ZGD trafiła także Agata Kwietniewska, absolwentka zarządzania. Po tym doświadczeniu niemal od razu dostała pracę – w firmie zajmującej się m.in. organizacją eventów, która szukała asystentki prezesa. Agata pracuje w tej firmie do teraz. Przyznaje, że projekt dał jej podbudowę merytoryczną, ale i psychiczną: – Rozmowy z psychologiem i doradcą zawodowym uświadomiły mi, jakie mam mocne strony, jak można je wykorzystać, w jakim kierunku powinnam się rozwijać zawodowo. Ale przede wszystkim projekt pozwolił mi wyjść z błędnego koła, w które wpada wielu młodych ludzi. Nie masz doświadczenia, więc odbijasz się ze swoim CV od drzwi kolejnych pracodawców. A nie możesz tego doświadczenia zdobyć, bo nikt nie daje ci takiej szansy. Ten problem dotyczy zwłaszcza kobiet, które – jak ja – po studiach decydują się na macierzyństwo – mówi Agata Kwietniewska.
Klaudię Rzeczkowską każda taka historia uskrzydla i motywuje do tworzenia jeszcze lepiej dopasowanych programów aktywizacji. – Największą wartością projektów takich jak „Deficyty na profity” jest to, że pomagają w poszukiwaniu diamentów i dają narzędzia do ich oszlifowania. Kto wie, jak potoczyłyby się losy tych młodych ludzi, gdyby nie w porę udzielone wsparcie? – zastanawia się menedżerka ZDG.
Na stronie internetowej www.zgd.com.pl oraz w mediach społecznościowych (FB @zgdszczecin i IG @zgd_szczecin) ZGD zamieszcza informacje o aktualnie realizowanych projektach, w których w dalszym ciągu wspiera aktywność zawodową mieszkańców woj. zachodniopomorskiego i nie tylko.
Małgorzata Remisiewicz
Powyższy materiał dot. projektów realizowanych przez Zachodniopomorską Grupę Doradczą w ramach Działania 1.2 Wsparcie osób młodych na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2021 pn.: „Deficyty na profity – zawody deficytowe szansą na zatrudnienie osób młodych” – wartość projektu 401 265,00 zł oraz „Deficyty na profity II” – wartość projektu 315 702,90 zł.